EAST1608GA1
Mfr.Part #
EAST1608GA1
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 2SMD
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Pitch :
1.5mm
Number of Terminations :
2
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Viewing Angle :
100°
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Packing Method :
TAPE AND REEL 7"
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Current - Test :
20mA
Mount :
900μm
Shape :
RECTANGULAR
Wavelength - Dominant :
572nm
Number of Functions :
1
Forward Current-Max :
0.025A
Color :
Yellow-Green
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Luminous Intensity :
32 mcd
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W