EAST1608GA0
Mfr.Part #
EAST1608GA0
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 2SMD
Luminous Intensity :
20 mcd
Lens Transparency :
Clear
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Wavelength - Peak :
575nm
0603 (1608 Metric)
Wavelength - Dominant :
574nm
Lens Color :
Colorless
Mount :
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Color :
Yellow-Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Current - Test :
5mA