EAST1608BA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EAST1608BA2
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Viewing Angle :
100°
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Luminous Intensity :
126 mcd
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.2V
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Height :
900μm
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Lens Transparency :
Clear
Wavelength - Peak :
468nm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Lens Color :
Colorless
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Configuration :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Test :
20mA