EAST1608AGA0
Mfr.Part #
EAST1608AGA0
Description
LED GREEN/ORANGE CLEAR 2SMD
Product Category :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Optoelectronic Device Type :
DUAL COLOR LED
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Luminous Intensity :
74 mcd
Wavelength - Dominant :
572nm Green 605nm Orange
Millicandela Rating :
31mcd Green, 74mcd Orange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Height :
500μm
Current - Test :
20mA Green 20mA Orange
Lens Size :
1.60mmx0.80mm
Wavelength - Peak :
575nm Green 611nm Orange
Lens Color :
Colorless
Color :
Green, Orange
HTS Code :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V Green 2V Orange
Viewing Angle :
120°
Configuration :
Independent
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W