EAST1608AA2
Mfr.Part #
EAST1608AA2
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Viewing Angle :
100°
Published :
Current - Test :
20mA
Luminous Intensity :
50 mcd
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Tape and Reel (TR)
Color :
Orange
Lens Color :
Colorless
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wavelength - Peak :
611nm
Wavelength - Dominant :
607nm
HTS Code :
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Configuration :
Standard
Lens Size :
1.20mmx0.80mm