EAST1608AA1
Mfr.Part #
EAST1608AA1
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Product Category :
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Luminous Intensity :
126 mcd
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Wavelength - Dominant :
607nm
Wavelength - Peak :
611nm
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
HTS Code :
Lens Transparency :
Clear
Color :
Orange
Viewing Angle :
100°
Configuration :
Standard
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Height :
900μm
Mount :
Surface Mount
Current - Test :
20mA