EAST16086YA7-AM
Mfr.Part #
EAST16086YA7-AM
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
700μm
Color :
Yellow
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Mount :
Surface Mount
Wavelength - Dominant :
592nm
Current - Test :
20mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Wavelength - Peak :
591nm
2 (1 Year)
HTS Code :
Viewing Angle :
130°
Lens Color :
Colorless
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Standard
Luminous Intensity :
268 mcd
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V