EAST16086YA5
Mfr.Part #
EAST16086YA5
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Current - Test :
10mA
Mount :
Surface Mount
Configuration :
Standard
Viewing Angle :
120°
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
700μm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Color :
Yellow
Luminous Intensity :
54 mcd
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lead Free :
Lead Free
2 (1 Year)
HTS Code :
Wavelength - Peak :
591nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Lens Color :
Colorless
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W