EAST16086YA4
Mfr.Part #
EAST16086YA4
Description
SINGLE COLOR PCB TOP VIEW SMD LE
Rectangle with Flat Top
Everlight
Product Category :
Standard LEDs - SMD
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Color :
Yellow
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Features :
Test Current (It) :
20(mA)
Product Length (mm) :
1.6(mm)
Wavelength - Dominant :
589nm
Pin Count :
2
Series :
Mounting Orientation :
Top Mount
Product Status :
Active
Operating Temperature Classification :
Industrial
Lens Color :
Colorless
Mounting :
Surface Mount
RoHS :
Details
Configuration :
Power Dissipation :
60(W)
Maximum Forward Current :
25(mA)
Current - Test :
20mA
Mounting Type :
Wavelength - Peak :
591nm
Reverse Voltage :
5(V)
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
Package Type :
SMD-B
Shape Type :
RECTANGULAR
Luminous Intensity :
180mcd
Dominant Wave Length :
591.5(nm)
Product Type :
LED - Standard
Product Depth (mm) :
0.8(mm)
Rad Hardened :
No
Chip Material :
AlGaInP
Peak Wavelength :
591(nm)
High Brightness :
No
Subcategory :
LEDs
Number of Elements :
1
Type :
Uni-Color
Lens Size :
1.20mm x 0.80mm
Packaging :
Tape and Reel
Millicandela Rating :
135mcd
Height (Max) :
0.70mm