EAST16086YA3
Mfr.Part #
EAST16086YA3
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Product Category :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Rectangle with Flat Top
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Color :
Colorless
Clear
Published :
Height :
700μm
Viewing Angle :
120°
Configuration :
Standard
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Wavelength - Peak :
591nm
Color :
Yellow
Luminous Intensity :
79 mcd
Wavelength - Dominant :
589nm
Current - Test :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
HTS Code :
Lens Size :
1.20mmx0.80mm