EAST16086YA1
Mfr.Part #
EAST16086YA1
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Rectangle with Flat Top
HTS Code :
Wavelength - Dominant :
590nm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Color :
Yellow
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Viewing Angle :
120°
Current - Test :
20mA
Luminous Intensity :
79 mcd
Wavelength - Peak :
591nm
Height :
700μm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Configuration :
Standard
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.20mmx0.80mm