EAST16086YA0
Mfr.Part #
EAST16086YA0
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Product Category :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Height (Max) :
0.70mm
Current - Test :
20mA
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Height :
700μm
Configuration :
Standard
Millicandela Rating :
126mcd
Viewing Angle :
120°
Published :
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
2-SMD
2 (1 Year)
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Color :
Yellow
Length :
1.6mm
Wavelength - Dominant :
589nm
Wavelength - Peak :
591nm
Forward Voltage :
2V