EAST16086RA6
Mfr.Part #
EAST16086RA6
Description
LED RED CLEAR 2SMD
2 (1 Year)
Height :
700μm
Lens Color :
Colorless
Forward Voltage :
2.05V
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Wavelength - Dominant :
626nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Color :
Red
Height (Max) :
0.70mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Configuration :
Standard
Width :
800μm
Millicandela Rating :
213mcd
Wavelength - Peak :
632nm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Viewing Angle :
120°
Current - Test :
20mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Supplier Device Package :
2-SMD
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W