EAST16086RA5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EAST16086RA5
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Wavelength - Dominant :
626nm
Current - Test :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Viewing Angle :
120°
Lens Transparency :
Clear
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Lens Size :
1.20mmx0.80mm