EAST16086RA2
Mfr.Part #
EAST16086RA2
Description
LED RED CLEAR 2SMD
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rectangle with Flat Top
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Lens Transparency :
Clear
Height :
700μm
Current - Test :
20mA
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Wavelength - Peak :
632nm
Luminous Intensity :
50 mcd
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W