EAST16086OA0
Mfr.Part #
EAST16086OA0
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Wavelength - Dominant :
616nm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Luminous Intensity :
54 mcd
Height :
700μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
SINGLE COLOR LED
Mount :
Surface Mount
Wavelength - Peak :
621nm
Viewing Angle :
120°
Configuration :
Standard
Color :
Orange
Lens Transparency :
Clear
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Test :
20mA