EAST16086GA8
Mfr.Part #
EAST16086GA8
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 2SMD
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Wavelength - Dominant :
572nm
Color :
Yellow-Green
Lens Color :
Colorless
Mount :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Height :
700μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Luminous Intensity :
54 mcd
Viewing Angle :
120°
Surface Mount
Configuration :
Standard
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Test :
20mA
Lens Transparency :
Clear
Wavelength - Peak :
575nm
Lens Size :
1.20mmx0.80mm