EAST16086GA3
Mfr.Part #
EAST16086GA3
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 2SMD
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Lens Transparency :
Clear
Luminous Intensity :
32 mcd
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Height :
700μm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Lens Color :
Colorless
Configuration :
Standard
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Wavelength - Dominant :
572nm
Wavelength - Peak :
575nm
Mount :
Surface Mount
Current - Test :
20mA