EAST16086GA2
Mfr.Part #
EAST16086GA2
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 2SMD
Product Category :
Color :
Yellow-Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
SINGLE COLOR LED
Luminous Intensity :
85 mcd
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Wavelength - Peak :
575nm
Lens Color :
Colorless
Viewing Angle :
120°
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
0603 (1608 Metric)
Wavelength - Dominant :
574nm
Height :
700μm
Current - Test :
20mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V