EAST16086GA0
Mfr.Part #
EAST16086GA0
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 2SMD
SINGLE COLOR LED
Height :
700μm
Wavelength - Dominant :
574nm
Lens Color :
Colorless
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Configuration :
Standard
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
HTS Code :
Luminous Intensity :
79 mcd
Rectangle with Flat Top
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wavelength - Peak :
575nm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Color :
Yellow-Green
Current - Test :
20mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V