EAST16086BA3
Mfr.Part #
EAST16086BA3
Package / Case
2-SMD, No Lead
Description
LED BLUE CLEAR SMD
Lens Color :
Clear
Millicandela Rating :
79mcd
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Wavelength - Peak :
468nm
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Configuration :
Standard
Color :
Blue
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V
Surface Mount
Wavelength - Dominant :
471nm
Viewing Angle :
120°
Current - Test :
20mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height (Max) :
0.70mm