EAST16086BA2
Mfr.Part #
EAST16086BA2
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V
Configuration :
Standard
Rectangle with Flat Top
Viewing Angle :
120°
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
700μm
Wavelength - Peak :
468nm
HTS Code :
Luminous Intensity :
54 mcd
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Lens Transparency :
Clear
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mount :
Surface Mount
Wavelength - Dominant :
466nm
Published :
Current - Test :
20mA