EAST16086AA0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EAST16086AA0
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Color :
Orange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
HTS Code :
Viewing Angle :
120°
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Transparency :
Clear
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Wavelength - Dominant :
607nm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Mounting Type :
Surface Mount
Wavelength - Peak :
611nm
Lens Color :
Colorless
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Published :
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Current - Test :
20mA