EAST16084YA2
Mfr.Part #
EAST16084YA2
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Luminous Intensity :
135 mcd
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Viewing Angle :
120°
HTS Code :
Lens Size :
1.00mmx0.80mm
Wavelength - Peak :
591nm
Color :
Yellow
Current - Test :
20mA
Mounting Type :
Surface Mount
Wavelength - Dominant :
590nm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W