EAST16084YA1
Mfr.Part #
EAST16084YA1
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Product Category :
Configuration :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Size :
1.00mmx0.80mm
HTS Code :
Color :
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Current - Test :
20mA
Wavelength - Dominant :
590nm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Luminous Intensity :
79 mcd
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Wavelength - Peak :
591nm
Published :
Lens Transparency :
Clear
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W