EAST16084RA0
Mfr.Part #
EAST16084RA0
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Product Category :
Lens Color :
Colorless
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Configuration :
Standard
12 Weeks
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Luminous Intensity :
79 mcd
Viewing Angle :
120°
Wavelength - Peak :
632nm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Lens Size :
1.00mmx0.80mm
Color :
Red
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Published :
Surface Mount
Wavelength - Dominant :
624nm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Current - Test :
20mA