EAST16084OA0
Mfr.Part #
EAST16084OA0
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Lens Color :
Colorless
0603 (1608 Metric)
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Published :
Viewing Angle :
120°
Current - Test :
5mA
Wavelength - Dominant :
616nm
Wavelength - Peak :
621nm
Configuration :
Standard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Transparency :
Clear
Height :
500μm
Lens Size :
1.00mmx0.80mm
Luminous Intensity :
25 mcd
Color :
Orange
HTS Code :
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W