EAST16084BA8
Mfr.Part #
EAST16084BA8
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Lens Size :
1.00mmx0.80mm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Published :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Color :
Colorless
Lens Transparency :
Clear
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wavelength - Peak :
468nm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.8V
Color :
Blue
Current - Test :
5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Viewing Angle :
120°
Height (Max) :
0.50mm