EAST16084BA1
Mfr.Part #
EAST16084BA1
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Lens Size :
1.00mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Luminous Intensity :
70 mcd
Width :
800μm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Current - Test :
20mA
Configuration :
Standard
Forward Voltage :
3.2V
Lens Color :
Colorless
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.2V
Millicandela Rating :
70mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Lens Transparency :
Clear
Wavelength - Peak :
468nm
Supplier Device Package :
2-SMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Mount :
Surface Mount
Height :
500μm
Height (Max) :
0.50mm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Color :
Blue
Viewing Angle :
120°
Published :
Tape and Reel (TR)
Wavelength - Dominant :
471nm
Length :
1.6mm