EAST16084AA2-AM
Mfr.Part #
EAST16084AA2-AM
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Current - Test :
5mA
Wavelength - Peak :
611nm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Viewing Angle :
120°
Published :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Luminous Intensity :
21 mcd
Height :
500μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Lens Transparency :
Clear
Lens Color :
Colorless
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Lens Size :
1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Configuration :
Standard
Wavelength - Dominant :
607nm
Color :
Orange
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V