EAST16083WA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EAST16083WA2
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED WHITE DIFFUSED 2SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
400μm
Luminous Intensity :
135 mcd
Current - Test :
5mA
HTS Code :
Lens Transparency :
Diffused
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lens Color :
Yellow
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Size :
1.60mmx0.80mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Color :
White
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Standard
Viewing Angle :
130°
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W