EAST16083RA1
Mfr.Part #
EAST16083RA1
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Product Category :
Viewing Angle :
120°
Height :
400μm
Lens Transparency :
Clear
Current - Test :
5mA
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Wavelength - Dominant :
626nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.85V
ROHS3 Compliant
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Lens Size :
1.60mmx0.80mm