EAST16083RA0
Mfr.Part #
EAST16083RA0
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Tape and Reel (TR)
Wavelength - Peak :
632nm
Published :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Height :
400μm
Color :
Red
Current - Test :
5mA
Lens Color :
Colorless
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Lens Size :
1.60mmx0.80mm