EAST16083GA3
Mfr.Part #
EAST16083GA3
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Product Category :
Height (Max) :
0.40mm
Lens Color :
Colorless
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Lens Transparency :
Clear
Current - Test :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.95V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Wavelength - Peak :
518nm
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Viewing Angle :
120°
Lens Size :
1.60mmx0.80mm