EAST16083GA0
Mfr.Part #
EAST16083GA0
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Color :
Green
Current - Test :
20mA
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.4V
Luminous Intensity :
199 mcd
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Height :
400μm
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Lens Transparency :
Clear
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Standard
Wavelength - Peak :
518nm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Size :
1.60mmx0.80mm