EAST16083BA1
Mfr.Part #
EAST16083BA1
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Viewing Angle :
120°
Lens Transparency :
Clear
Current - Test :
5mA
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Height :
400μm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Color :
Colorless
Configuration :
Standard
Wavelength - Dominant :
470nm
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Color :
Blue
Wavelength - Peak :
468nm
Lens Size :
1.60mmx0.80mm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W