EAST16082YA0
Mfr.Part #
EAST16082YA0
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
LED YELLOW CLEAR SMD
Product Category :
Height :
250μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
ROHS3 Compliant
Wavelength - Dominant :
590nm
Lens Color :
Colorless
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Wavelength - Peak :
591nm
Color :
Yellow
Current - Test :
5mA
Mounting Type :
Surface Mount
Viewing Angle :
120°
Mount :
Surface Mount
Luminous Intensity :
32 mcd
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Size :
1.60mmx0.80mm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W