EAST1005RA2
Mfr.Part #
EAST1005RA2
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Current - Test :
20mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Luminous Intensity :
43 mcd
Lens Transparency :
Clear
Lens Size :
1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Color :
Red
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension :
1.00mm Lx0.50mm W
Mounting Type :
Surface Mount
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Published :
HTS Code :
Wavelength - Peak :
650nm
Height :
450μm
Lens Color :
Colorless
Mount :
Surface Mount
Wavelength - Dominant :
639nm
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V