EAST1005RA1
Mfr.Part #
EAST1005RA1
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Published :
Size / Dimension :
1.00mm Lx0.50mm W
Wavelength - Dominant :
640nm
Mount :
Surface Mount
Lens Transparency :
Clear
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Viewing Angle :
120°
Luminous Intensity :
85 mcd
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Height :
450μm
Wavelength - Peak :
650nm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Color :
Red
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Current - Test :
20mA
Lens Color :
Colorless
Mounting Type :
Surface Mount
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Lens Size :
1.00mmx0.50mm