EAST1005RA0
Mfr.Part #
EAST1005RA0
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Product Category :
Height :
450μm
Lens Size :
1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Mounting Type :
Surface Mount
Luminous Intensity :
30 mcd
Color :
Red
Viewing Angle :
120°
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Lens Transparency :
Clear
Current - Test :
10mA
Mount :
Surface Mount
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Wavelength - Peak :
632nm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lens Color :
Colorless
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wavelength - Dominant :
626nm
Size / Dimension :
1.00mm Lx0.50mm W