E92F501VSN181MR40U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E92F501VSN181MR40U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Package :
Bulk
Max Operating Temperature :
100 °C
Voltage Rating (DC) :
250 V
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Termination :
Quick Connect
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
Voltage - Rated :
500 V
Mount :
Chassis Mount
Polarization :
Polar
United Chemi-Con (UCC)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Length :
52 mm
Min Operating Temperature :
-25 °C
Height - Seated (Max) :
1.673 (42.50mm)
Surface Mount Land Size :
Max Current Rating :
6 A
Inductance :
3.6 mH
Voltage Rating (AC) :
250 V
Size / Dimension :
1.181 Dia (30.00mm)
Brand :
Current :
6 A
RoHS :
Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
464mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Series :
U92F
Ripple Current @ High Frequency :
2.431 A @ 100 kHz
Depth :
89.5 mm
Approvals :
ENEC, UR
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7 A @ 120 Hz
Capacitance :
180 µF
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
E92F501VSN181MR40U
United Chemi-Con E92F501VSN181MR40U
U92F Radial Can - Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor 1.181Dia 30.00mm ±20% 180µF 500V