E92F501VNT122MC65T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E92F501VNT122MC65T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
83mOhm @ 120Hz
Series :
U92F
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
9.438A @ 100kHz
Ripple Current :
6.6A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Lead Pitch :
24.9936mm
Height Seated (Max) :
2.657 67.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Rated :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
6.6A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1200μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
U92F 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.6A 1.969Dia 50.00mm -25°C~85°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead