E92F421VNT122MU65T
Mfr.Part #
E92F421VNT122MU65T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 420V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Voltage - Rated :
420V
Ripple Current :
6.6A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1200μF
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.6A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
79mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
2.657 67.50mm
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Lead Pitch :
24.9936mm
Ripple Current @ High Frequency :
9.438A @ 100kHz
Series :
U92F
U92F 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.6A 1.772Dia 45.00mm -25°C~85°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead