E92F421VND152MBA0T
Mfr.Part #
E92F421VND152MBA0T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
57mOhm @ 120Hz
Capacitance :
1500μF
Ripple Current :
8.6A
Ripple Current @ High Frequency :
12.298A @ 100kHz
Lead Pitch :
22.5044mm
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Voltage - Rated :
420V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
8.6A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
4.035 102.50mm
U92F 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 8.6A 1.575Dia 40.00mm -25°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead