E92F421VND122MAA0T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E92F421VND122MAA0T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
1200μF
Ripple Current @ High Frequency :
10.868A @ 100kHz
Published :
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
66mOhm @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated :
420V
Height Seated (Max) :
4.035 102.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
22.5044mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
7.6A @ 120Hz
Series :
U92F
Ripple Current :
7.6A
U92F 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.6A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead