E92F3J1VND152MAA0U
Mfr.Part #
E92F3J1VND152MAA0U
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 385V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating :
400 V
Diameter :
35 mm
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size :
RoHS :
Compliant
Ripple Current :
2 A
Height - Seated (Max) :
47.1932 mm
Series :
U92F
Product Status :
Active
Polarity :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
11.297 A @ 100 kHz
Voltage - Rated :
385 V
Brand :
Max Operating Temperature :
105 °C
Package :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40 °C
Lead Spacing :
0.886 (22.50mm)
Ratings :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076 mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190 mΩ
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Tolerance :
20 %
United Chemi-Con (UCC)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Impedance :
240 mΩ
Height :
45 mm
Size / Dimension :
1.378 Dia (35.00mm)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Subcategory :
Capacitors
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
470 µF
Ripple Current @ Low Frequency :
7.9 A @ 120 Hz
Datasheets
E92F3J1VND152MAA0U
U92F Radial Can - Snap-In - 4Lead Aluminum Electrolytic Capacitor 1.378Dia 35.00mm 20% 470µF 385V