E92F351VNT152MC50U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E92F351VNT152MC50U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
6.2 A @ 120 Hz
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS :
Details
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1500 µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Series :
Ripple Current @ High Frequency :
8.866 A @ 100 kHz
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±20%
United Chemi-Con (UCC)
Size / Dimension :
1.969 Dia (50.00mm)
Polarization :
Polar
Brand :
Voltage - Rated :
350 V
Surface Mount Land Size :
Product Status :
Active
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package :
Retail Package
ESR (Equivalent Series Resistance) :
82mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Lead Spacing :
0.984 (25.00mm)
Height - Seated (Max) :
2.067 (52.50mm)
Datasheets
E92F351VNT152MC50U
Radial Can - Snap-In - 5Lead Aluminum Electrolytic Capacitor 1.969Dia 50.00mm ±20% 1500µF 350V