E3AS-L200MT 5M
Mfr.Part #
E3AS-L200MT 5M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; BACKGROUND
Voltage - Supply :
10V~30V
Cable Length :
196.85 5m
Response Time :
1ms
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Sensing Method :
Background Suppression
Sensing Distance :
0.394 ~ 7.874 (10mm ~ 200mm)
Series :
E3AS-L
Light Source :
Red (624nm)
Datasheets
E3AS-L200MT 5M
10V~30V E3AS-L Series Teaching Method Background Suppression -25°C~55°C
E3AS-L200MT 5M Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -25°C~55°C. Electronic components require a voltage of 10V~30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 1ms.
E3AS-L200MT 5M Features
Sensing Distance: 0.394 ~ 7.874 (10mm ~ 200mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -25°C~55°C
E3AS-L Series
E3AS-L200MT 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E3AS-L200MT 5M Photoelectric Sensors applications.
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL