E3AS-F1000IMT 2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E3AS-F1000IMT 2M
Manufacturer
Omron Automation
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; TIME-OF-FL
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Connection Method :
CABLE
Operating Temperature :
-20°C~55°C
Sensing Method :
Reflective
Sensing Distance :
1.969 ~ 39.370 (50mm ~ 1m)
Cable Length :
78.74 2m
Voltage - Supply :
10V~30V
Response Time :
90ms
Series :
E3AS-F
Adjustment Type :
Teaching Method
Output Configuration :
PNP
Ingress Protection :
IEC 60529 IP67, IP69K
Light Source :
Infrared (940nm)
Datasheets
E3AS-F1000IMT 2M
10V~30V E3AS-F Series Teaching Method Reflective -20°C~55°C
E3AS-F1000IMT 2M Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to -20°C~55°C in order to ensure reliable operation. Circuits or systems that use these components should have a voltage of 10V~30V. Sensors with a response time of 90ms are considered ideal.
E3AS-F1000IMT 2M Features
Sensing Distance: 1.969 ~ 39.370 (50mm ~ 1m)
Response Time: 90ms
Operating Temperature: -20°C~55°C
E3AS-F Series
E3AS-F1000IMT 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E3AS-F1000IMT 2M Photoelectric Sensors applications.
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL