E3AS-L200MD 5M
Mfr.Part #
E3AS-L200MD 5M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; BACKGROUND
Sensing Distance :
0.394 ~ 7.874 (10mm ~ 200mm)
Response Time :
1ms
Voltage - Supply :
10V~30V
Cable Length :
196.85 5m
Series :
E3AS-L
Sensing Method :
Background Suppression
Light Source :
Red (624nm)
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Datasheets
E3AS-L200MD 5M
10V~30V E3AS-L Series Teaching Method Background Suppression -25°C~55°C
E3AS-L200MD 5M Overview
For reliable operation, the photoelectric sensor's temperature should be set to -25°C~55°C. If these electronic components are to work, they should receive 10V~30V voltage into the circuit or system. It is considered ideal for photoelectric sensors to have a response time of 0.
E3AS-L200MD 5M Features
Sensing Distance: 0.394 ~ 7.874 (10mm ~ 200mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -25°C~55°C
E3AS-L Series
E3AS-L200MD 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E3AS-L200MD 5M Photoelectric Sensors applications.
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL